درخواست مشاوره  مشاوره

۲۶ ژوئن ۲۰۲۰

این برنامهٔ فناوری به معرفی نوآوری‌هایی می‌پردازد که برای رویارویی با ویروس کرونا در امارات عربی متحده انجام شده است؛ از پهپادهای ضدعفونی‌کننده گرفته تا چرخدرهای هوشمندی که عابران را تب‌سنجی و پاکسازی می‌کنند.

درحالیکه بسیاری از کشورهای جهان در حال تلاش برای جلوگیری از انتشار هرچه بیشتر ویروس کرونا بوده‌اند، امارات عربی متحده تلاش کرده با استفاده از فناوری‌های روز راه‌حل‌هایی برای این مقابله پیدا کند.

طراحی و ساخت دستگاه تنفس مصنوعی ارزان

دُبی یکی از شهرهایی بوده که بیشترین توان انجام تست کرونا به‌ازای هر شهروند را داشته است. اپلیکیشنی برای ردیابی بیماران به کمک بلوتوث در این شهر راه‌اندازی شد. استفاده از فناوری روز نقش مهمی در پاسخ مقامات دُبی به بحران کرونا داشت. بسیاری کارها را ماشین‌های خودکار انجام می‌ٔدادند و حتی این قایق نظارتی بدون‌سرنشین، از راه دور کنترل می‌شد.

دانشمندان در «بنیاد آیندهٔ دُبی» مشغول طراحی و ساخت نوعی دستگاه‌ تنفس مصنوعی‌اند که ساده بوده، قابلیّت تولید انبوهِ ارزان را داشته باشد. خلیفه القامه، مدیر آزمایشگاه‌ها در بنیاد آیندهٔ دُبی می‌گوید: «در ماه‌های فوریه و مارس، بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه تنفس مصنوعی در سراسر دنیا موجود نبود. پس تصمیم گرفتیم که دستگاهی جمع‌وجور، با قیمت مناسب و در عین‌حال، برخوردار از تمامی امکانات فنی بسازیم، یعنی دستگاهی که پزشک با آن بتواند حجم و فشارِ اکسیژن لازم برای تنفس بیمار را تنظیم کند.» آنها می‌خواهند پس از گرفتن تأیید لازم و استانداردهای فنی، صدها نمونه از این دستگاه را تولید و انبار کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *