مقاله ویزای اتریش از طریق ازدواج و تشکیل خانواده
Aufenthaltstitel Familienangehöriger

اخذ اقامت از طریق ازدواج با همسر اتریشی و تشکیل خانواده، یکی از روش های بسیار معمول و آسان برای اخذ اقامت دایم کشور اتریش میباشد. بدبن صورت که همسر اتریشی باید شهروندی و یا اقامت دایم اتریش را داشته باشد و طرفین بایستی از طریق مراجع قانونی عقد خود را رسمی و ثبت نمایند. سپس به همراه سند ازدواج و سایر مدارک مورد نیاز به اداره اقامت اتریش یا یکی از سفارتخانه های کشور اتریش در کشور فرد خارجی مراجعه نمایند. چنانچه طرفین (فرد خارجی و همسر اتریشی) بچه دار شوند، برای فرزند مستقیما شهروندی اتریش  صادر میشود.

توجه فرمایید تمامی مطالب این مقاله توسط وکلای تیم مای ویزا پلاس تهیه و ترجمه شده است و از نوشتن هرگونه مطالب اضافی و بی فایده خود داری شده است. آنچه را که شما نیاز دارید در این مقاله خواهید یافت.

تعریف و بررسی مقاله ویزای اقامت اتریش از طریق ازدواج و تشکیل خانواده  Update 2020

از آنجایی که در گذشته اخذ اقامت از طریق ازدواج با تبعه کشور مدنظر آسان بوده و نیاز به مدارک خاصی نبوده، از این رو بسیاری رو به سوءاستفاده از این روش مهاجرتی اورده و از طریق ازدواج های سوری و پرداخت مبالغ زیاد، اقدام به اخذ اقامت نموده اند. اما اکنون دولت ها با سخت گیری بیشتری تمامی مدارک ، مدت زمان دوره آشنایی، مسافرت ها و روابط خانواده های دوطرف را نیز بررسی می کنند.

قانون تابعیت فرزند در اتریش از براساس اصل خون می باشد و بر اساس آن فرزندان متولد شده در اتریش از تابعیت پدر و مادر خود تبعیت میکنند و نه از اصل خاک.

همسر و فرزندان شهروند اتریشی می توانند درخواست اقامت اعضای خانواده Familienangehöriger در اتریش نمایند . اعضای خانواده درجه یک شامل: همسر قانونی و فرزندان زیر ۱۸ سال میشوند.

درصورت آمادگی و اقدام برای این نوع ویزا لطفا به قسمت انواع ویزا ، ویزا تشکیل خانواده اتریش مراجعه نمایید.
قدم به قدم نحوه درخواست این نوع ویزا با روشی بسیار ساده برای شما عزیزان توضیح داده شده است.

مای ویزا پلاس مبتکر مهاجرت بدون واسطه میباشد.

چنانچه بعد از مطالعه این صفحه، سوالی در خصوص اقامت دانشجویی اتریش داشتید، مشاورین مای ویزا پلاس همه روزه بطور رایگان پاسخگو شما خواهند بود.

مشاوره رایگان
شرایط کلی و بررسی مهمترین مدارک موردنیاز
 • سند ازدواج

امورات مربوط به عقد و ازدواج در اتریش از طریق شهرداری منطقه انجام میشود. در صورتی که فرد خارج از اتریش میباشد، امورات عقد و ازدواج باید کاملا رسمی و طبق قانون آن کشور انجام شود. سند ازدواج فرد پس از صدور بایستی به زبان آلمانی ترجمه و به تایید سفارت اتریش در آن کشور برسد.

 • فرم درخواست روادید

برای دانلود فرم و راهنمای ویزا توریستی اتریش به صفحه ویزا تشکیل خانواده اتریش مراجعه نمایید.

 • سند ملکی و یا قرارداد اجاره منزل در اتریش

فرد برای درخواست ویزا ملزم به ارایه قرارداد اجاره و معرفی محل اقامت خود در کشور اتریش میباشد و اجاره نامه جزو مدارک مورد نیاز برای مصاحبه سفارت میباشد.

همسر اتریشی فرد میتواند از طریق قرارداد “Wohnrechtsvereinbarung” بطور قانونی اجازه دهد که فرد پس از ورود به کشور اتریش در خانه وی زندگی کند.

به جهت اخذ قرارداد اجاره اتریشی، وارد بخش خرید و اجاره ملک شوید و درخواست خود را ارسال نمایید. همکاران ما در بخش املاک مای ویزا پلاس در اصراع وقت بهترین موارد را با مناسبترین قیمت ها پیشنهاد خواهند کرد.

 • بیمه نامه اتریشی

افراد برای مهاجرت به اکثر کشورهای دنیا ملزم به اخذ قرارداد بیمه سلامت میباشند و این امر بخشی از قوانین اخذ ویزا میباشد. در قسمت بیمه میتوانید فرم درخواست بیمه را تکمیل نموده و بخش بیمه مای ویزا پلاس در اولین فرصت، اقدام به اخذ قرارداد بیمه با کمترین هزینه و متناسب با شرایط شما مینماید.
شرکت های بیمه طرف حساب ما از بزرگترین و معروف ترین ها در جهان هستند و مای ویزا پلاس گارانتی میکند که تمامی قراردادهای بیمه مورد تایید سفارت خانه ها قرار خواهند گرفت.

 • مدارکی دال بر تأمین مخارج زندگی و ارایه تمکن مالی

فرد بایستی مدارک کافی برای اثبات داشتن درامد و وضعیت مالی مستمر خود داشته باشد. بطور مثال فیش حقوقی رسمی به همراه بیمه، سند ملکی و یا حساب بانکی(پول نقد).

 • مدرک زبان آلمانی سطح A1 

سطح A1 اولین سطح زبان آلمانی میباشد و مدرک زبان شما نباید بیشتر از یک سال از تاریخ صدور آن گذشته باشد. مدارک زبان مورد تایید سفارت و دانشگاه عبارتند از :
• دیپلم زبان آلمانی اتریش ÖSD
• موسسه گوته Goethe
• ادغام فدرال اتریش ÖIF
• تست زبان telc

برای دریافت لیست کلی مدارک مورد نیاز و آموزش قدم به قدم نحوه درخواست ویزا، به صفحه ویزا تشکیل خانواده اتریش  مراجعه نمایید.

رفع ابهام و توضیحات تکمیلی در خصوص درخواست ویزای اتریش از طریق ازدواج و تشکیل خانواده

رفع ابهام

افراد متقاضی اقامت خانوادگی اتریش، چنانچه از ازدواج قبلی خود فرزند زیر ۱۸ سال دارند، برای به همراه داشتن فرزندان خود می بایست برای هریک بطور جداگانه درخواست مصاحبه و تمکن مالی در نظر بگیرد.

رفع ابهام ۱- در خصوص اثبات منابع مالی، حساب و پرینت بانکی متعلق به شما است و هیچ مبلغی در کل پروسه به حساب شخص یا موسسه واسطه ای نباید واریز گردد.

رفع ابهام ۲- اگر حسابی دارید که درامد و یا حقوق شما به آن حساب واریز میشود، بهتر است آن حساب را معرفی نمایید. 

رفع ابهام ۳- برای درخواست ویزای تشکیل خانواده اتریش نیاز به ارایه حداقل مدرک زبان A1 میباشد اما افراد زیر نیازی به ارایه مدرک زبان ندارند:

 • کودکان زیر ۱۴ سال
 • افرادی که به دلیل شرایط بد جسمی و روانی امکان ارائه مدرک زبان ندارند. در این خصوص باید گزارش پزشکی صادر شده توسط یک افسر بهداشت عمومی “Amtsärztliches Gutachten ” یا توسط پزشک منصوب شده توسط کنسولگری اتریش “Vertrauensärztliches Gutachten ” ارائه شود.

رفع ابهام ۴- اثبات توان مالی شما به جهت تمکن مالی میتواند از طریق فیش حقوقی، اجاره نامه ای که نشان دهد شما خانه و یا مغازه ای را اجاره داده اید و ماهیانه رقمی را دریافت میکنید و نیز سود سپرده بانکی صورت میگیرد.

رفع ابهام ۵- خرید و سرمایه گذاری سهام و ارز های دیجیتال(بیت کوین) نمیتوانند به شما کمکی بکنند.

رفع ابهام ۶- فراموش نکنید اگر شما سپرده بانکی دارید باید مدارک کافی برای چگونگی بدست آوردن آن را نیز به سفارت ارایه دهید اما نیاز به ترجمه آن نیست. بطور مثال مدارک خرید و فروش املاک، قراردادهای پیمانکاری، ارث و …

رفع ابهام ۷- چنانچه فرد نتواند مدارک و پشتوانه مالی کافی ارایه دهد، این امر از طریق معرفی فردی به عنوان ساپورتر امکان پذیر میباشد.

رفع ابهام ۸- اظهار نامه تعهد ساپورتر: در این اظهارنامه، ساپورتر متعهد میشود پرداخت تمام هزینه هایی را که ممکن است فرد برای درخواست ویزا و زندگی ونیز چنانچه هزینه یا بدهی به شرکت یا نهاد های عمومی داشته باشد را به عهده بگیرد. غالبا این شخص همسر اتریشی فرد می باشد.

همسر و حامی اتریشی “zusammenführender Österreicher” هنگام ثبت درخواست اقامت باید حداقل ۲۱ سال داشته باشند.

نکات تکمیلی

اخذ ویزا تشکیل خانواده اتریش، یکی از بهترین و ساده ترین روش های مهاجرتی میباشد.

 • نکته تکمیلی ۱- شخص در این روش اجازه اشتغال تمام وقت خواهد داشت. هفته ای ۴۰ ساعت به عنوان کارمند و به عنوان سرمایه گذار یا از طریق ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار فعال در هر زمینه ای در کشور اتریش محدودیتی ندارد.
 • نکته تکمیلی ۲- فرد میتواند در بازار سهام اروپا نیز سرمایه گذاری کند و یا ملک خریداری نموده و اجاره دهد و یا حتی به عنوان سرمایه گذار یک بزینس آماده را خریداری کند و نیز شخصا مدیریت نماید.
 • نکته تکمیلی ۳- اقامت یک فرد نبایستی به نظم عمومی و امنیت اجتماعی این کشور آسیب برساند. هرگونه ارتباط یا مشارکتی در فعالیت های تروریستی و خلاف امنیت و قوانین این کشور موجبات پیگرد قانونی را فراهم و به قیمت تجدید نظر در صدور ویزا تمام میشود.
 • نکته تکمیلی ۴- برای تمدید اقامت خود در کشور اتریش (از سال دوم به بعد) باید سه ماه قبل از انقضا اقامت خود، برای تمدید آن درخواست دهید و تا زمانی که در مورد درخواست شما برای صدور اقامت جدید تصمیمی گرفته نشده‌ باشد، اقامت شما قانونی میباشد. حتی اگر مجوز اقامت فعلی شما در این مدت منقضی شود.
 • نکته تکمیلی ۵- اخذ اقامت دائم اتریش از طریق ازدواج حدود ۳ تا ۱۴ ماه طول می کشد
 • نکته تکمیلی ۶-اصولا درخواست های ویزا تشکیل خانواده اتریش در صورت تکمیل بودن مدارک، ریجکتی ندارد.

عوامل رایج و کلی ریجکتی ویزا عبارتند از :

 • عدم اعتماد افسر ویزا به ازدواج واقعی طرفین
 • قانع نشدن افسر ویزا به هدف فرد از مهاجرت به اتریش
 • ناقص بودن و یا ناکافی بودن مدارک ارایه شده
 •  درج و نوشتن اطلاعات نادرست در تکمیل فرم ها
 • عدم ارایه مدارک مالی مناسب جهت مهاجرت و اقامت
امتیازات و ویژگی های ویزای هنرمندان اتریش
 • در صورت طلاق، در اقامت اعضای خانواده تغییری ایجاد نمی شود
 • درخواست اقامت باید بصورت حضوری انجام شود

کارت اقامت قرمز- سفید- قرمز پلاس

افراد زیر درصورتیکه شرایط عمومی را دارا باشند، می توانند کارت اقامت قرمز- سفید- قرمز پلاس اتریش را دریافت کنند.

 • اعضای خانواده دارندگان کارت قرمز سفید قرمز (Rot-Weiß-Rot) یا کارت آبی اتحادیه اروپا (Blue Card)
 • اعضای خانواده مقیم دائم
 • اعضای خانواده دارندگان کارت قرمز-سفید- قرمز پلاس (که قبلاً کارت قرمز-سفید-قرمز یا اجازه اقامت پژوهشگران را داشتند)

فرد با اجازه اقامت قرمز- سفید- قرمز پلاس دسترسی نامحدودی به بازار کار دارد. این بدان معناست که فرد نیازی به دریافت مجوزهای قانون کار اتباع بیگانه برای استخدام ندارد.

نتیجه گیری

 • فرصتی بسیار مناسب و آسان برای مهاجرت امن
 • صدور ویزا برای فرزندان از ازدواج قبلی
 • سریع بودن پروسه و اخذ ویزا برای اقامت در حوزه شنگن
 • امکان کار و اشتغال نامحدود، سرمایه گذاری و اخذ قرارداد های تجاری، خرید ملک و اجاره یا فروش آن
 • دریافت شهروندی کشور اتریش

آموزش قدم به قدم درخواست آنلاین ویزا تشکیل خانواده اتریش   تیم مای ویزا پلاس به همراه مشاوره و پیشتیبانی کاملا رایگان، برای اولین بار به عنوان مبتکر مهاجرت بدون واسطه ، هزینه های مهاجرت شما عزیزان را تا حدود ۵۰ برابر کاهش داده است و مهمتر از آنکه شما خود، امورات خود را در دست خواهید گرفت و مستقیما و بدون هیچ گونه واسطه ای با اداره اقامت در ارتباط خواهید بود.

وکلای تیم مای ویزا پلاس همه روزه برای انجام امورات حقوقی، بانکی و دفترخانه، در بیش از ۲۵ کشور دنیا پذیرای شما خواهند بود.

محصول ما

ما را دنبال کنید